Tallinnan suomalaisen koulun tuki ry Tallinnan suomalaisen koulun sidosryhmille

Hei kotiväki,

Syyslukukausi 2022 on pyörähtänyt käyntiin uusissa, upeissa koulun tiloissa! Olemme kesän aikana sanoneet heipat muutamille perheille, mutta samalla toivotamme tervetulleiksi uudet oppilaat ja perheet.

Henkilökunnassa on tapahtunut muutoksia Laurin ja Nean siirtyessä uusiin haasteisiin. Koulusihteerinä on aloittanut Kaisa Ruikkala sekä suomen kielen ja historian opettajana Leena Aro. Toivotamme Kaisan ja Leenan tervetulleiksi iloiseen joukkoomme!

TASK Tuki Ry:n toiminta

Tässäpä Tallinnan suomalaisen koulun Tuki Ry:n toiminta pähkinänkuoressa.

TASK on vanhempien ylläpitämä yksityinen koulu, jonka toiminnan rahoitus muodostuu eri kanavista. Oppilaan kotikunnan tärkeys korostuu nykyisen lainsäädännön vallitessa, joten jokainen oppilas, jolla on kotikunta Suomessa 20.9.2022 helpottaa talouden tilannetta vuodelle 2023. Kotikuntalaisten määrä on nousussa tänä syksynä, jolla on iso merkitys TASK Tuki Ry:n taloudelle – kiitos teille kaikille, jotka olette pystyneet vaikuttamaan kotikuntalaisuuteen!

TASK Tuki Ry:n taloustilanne

Maailman tilanne, epävarmuus ja nousevat hinnat koettelevat myös TASK Tuki Ry:n taloustilannetta. Oman haasteensa talouteemme tuo myös uuden koulukiinteistön remonttikulut. TASK Tuki Ry:n toiminnan rahoitus muodostuu monista eri kanavista, ja jatkamme rahoitusmallien kehittämistä. Olennaista talouden tasapainoittamisessa on myös kulujen karsiminen. Tarkennamme haasteita ja prioriteetteja jatkossa jatkaaksemme talouden tasapainottamisen työtä. Emme ole mahdottoman tehtävän edessä.

Vanhempien maksamat lukukausimaksut ja niiden oikea-aikainen suorittaminen ovat yksi tärkeä osa rahoitusta. Näin ollen, on äärimmäisen tärkeää, että lukukausimaksut tulevat maksetuksi eräpäivään mennessä.

Jos erityisessä elämäntilanteessa tarvitsette maksuaikajärjestelyjä, niin olettehan yhteydessä hallituksen talousvastaavaan jussi.nieminen@suomalainenkoulu.ee .

TIEDOTE syyskuu 2022

Rahankeräyskampanja

TASK Tuki Ry:llä on voimassa oleva rahankeräyslupa (RA/2022/610), joka tarkoittaa sitä, että on mahdollista järjestää myös erilaisia vastikkeettomia keräyksiä. Olemme päättäneet tehdä joukkorahoituskampanjan Mesenaatti.me -alustan kautta tasapainottamaan taloutta. Rahankeräyskampanja käynnistetään lokakuun aikana. Olennaista kampanjan onnistumiselle on sen saama näkyvyys. Siinä jokainen voi olla avuksi jakamalla tietoa keräyksessä niin sosiaalisessa mediassa kuin perinteisimmin keinoin. Keräyksestä tulee erillinen tietopaketti kaikille vanhemmmille lähiaikoina!

Markkinointitiimi

Olemme perustaneet markkinointitiimin ideoimaan ja syventämään markkinointia tavoittaaksemme suomenkielisiä perheitä, jotka voisivat olla kiinnostuneita koulumme toiminnasta. Markkinointitiimissä puuhaavat tällä hetkellä hallituksesta Marjo, henkilökunnasta rehtori Riitta, koulusihteeri Kaisa ja koulukoutsi Tuuli. Jos koet markkinoinnin vahvuudeksesi ja olet kiinnostunut toimimaan markkinoinnin parissa kanssamme koulun hyväksi, olet lämpimästi tervetullut mukaan joukkoomme!

Lisätietoa tiimin toiminnasta ja markkinoinnista saat sihteeri Marjolta marjo.neijonen- ilves@suomalainenkoulu.ee .

TASK Tuki Ry:n jaTallink -laivayhtiön yhteistyö sekä alennuskoodit

TASK Tuki Ry:n jäseniä voivat olla TASK:ssa opiskelevien lasten vanhemmat tai Eiran aikuislukion kautta TASK:ssa yhteistyölukiolaisina opiskelevien oppilaiden vanhemmat.

TASK Tuki Ry:n jäsenyys sekä TASKissa opiskeleva huollettava oikeuttavat laivayhtiö Tallinkin TASKille myöntämän alennuskoodin käyttöön Tallinna-Helsinki linjalla.

Tallink -laivayhtiön alennuskoodit vaihtuivat jälleen syyskuun alussa. Olemme lähettäneet uudet alennuskoodit sähköpostitse teille, jotka olette oikeutettuja alennukseen lukuvuonna 2022-23.

Tulossa: viralliset avajaiset pe 14.10.2022

Tallinnan suomalainen koulu juhlii uusien koulutilojen avajaisia perjantaina 14.10.2022 avoimien ovien merkeissä. Tarkempaa tietoa juhlasta tulee myöhemmin, mutta laittakaahan kalentereihin muistiin – tervetuloa!

Hyvää alkanutta lukuvuotta 2022-23 kaikille!

TASK Tuki Ry hallitus

Erika Hietamäki (puheenjohtaja) erika.hietamaki@suomalainenkoulu.ee ,
Jussi Nieminen (varapuheenjohtaja ja talousvastaava) jussi.nieminen@suomalainenkoulu.ee ,Thomas Ahola, Ville Forsby sekä Marjo Neijonen-Ilves (sihteeri) marjo.neijonen@suomalainenkoulu.ee . Hallituksen varajäseninä toimivat Mikko Iiskonmäki ja Silja Hurskainen sekä
kutsuttu asiantuntijana Sanna-Leena Immanen suurlähetystöstä

Hallitus@suomalainenkoulu.ee www.suomalainenkoulu.ee