Menu
Tallinnan suomalainen koulu toivottaa kaikki tervetulleeksi lukuvuoteen 2023-24

Tallinnan suomalainen koulu toivottaa kaikki tervetulleeksi lukuvuoteen 2023-24

Tallinnan suomalainen koulu – TASK – on yksi Suomen virallisista ulkomaankouluista, jonka toiminnasta vastaa Tallinnan suomalaisen koulun tuki ry. Koulu antaa suomenkielistä perusopetusta sekä vuoden kestävää esiopetusta. Oppilasmäärä vaihtelee vuosittain. Syksyllä 2023 koulun aloittaa noin 50 oppilasta.

Suomenkielisen lukion suorittamiseen on ollut mahdollisuus vuoden 2012 syksystä alkaen. Lukio toimii yhteistyössä Eiran aikuislukion kanssa.

 

Koulun opetussuunnitelmassa painotetaan muun muassa kansainvälisyyttä, luovuutta, omien juurien ja kotimaan kunnioittamista sekä Viron kulttuurin tuntemusta. Suunnitelmassa painottuvat yksilöllisyys ja omatoimisuus. Opetuksessa keskitytään suomen kielen ja suomalaisen kulttuurin opetukseen.

 

Tallinnan suomalaisessa koulussa on oppilaita, jotka asuvat ulkomailla ja joille suomi on ensimmäinen, toinen tai kolmas kieli sekä oppilaita, jotka asuvat perheineen väliaikaisesti ulkomailla ja joiden äidinkieli on suomi. Koulukielenä käytämme suomen kieltä.

 

Koulu rohkaisee ja motivoi vanhempia suomen kielen käyttöön ja arvostamiseen. Vanhemmat ovat tärkein tuki lapsen kielen kehityksessä ja monikielisyyskasvatuksessa.