Menu

Keväinen todistusten jako

Kouluvuosi päättyi juhlallisesti, suvivirsi soi ja todistukset jaettiin kirkolla

Perhesähly lauantaisin

Joka lauantai kokoontuu Reval Sportin saliin joukko innokkaita sählypelaajia vauvasta vaariin, kirjaimellisesti. Tule mukaan!

TASK:issa vietettiin Kadrinpäivää 2010

24. marraskuuta viettivät kolmasluokkalaiset koululla Kadrinpäivää. Oppilaat kertoivat koko koululle Kadrinpäivän tradition syntymisestä, tavoista ja lauloivat Kadrinpäivän lauluja. Kadriksi pukeutuneet oppilaat kävivät tervehtimässä ja toivottamassa kaikkea hyvää myöskin naapuritaloissa.

Joulujuhla 2010

Joulujuhla tänä vuonna oli mystisessä yökirkossa, jossa lapset esiintyivät ja joulutodistukset jaettiin heti keskiyön jälkeen. Täältä alkoi joululoma. Hyvää joulua kaikille! Ensi vuonna tavataan!

Viro-teemaviikko 14.-18.2.2011

Vietimme Viro-teemaviikkoa, jonka tavoitteena oli tutustua syvemmin paikalliseen historiaan sekä kulttuuriin. Viikon aikana vierailimme presidentin linnassa, kävimme katsomassa virolaista elokuvaa, tutustuimme Bastionin käytäviin sekä avasimme TASK ja Latokartannon koulun oppilaiden yhteisen taidenäyttelyn. Suurkiitos viikon sponsorille FECC.

Leirikoulu 2010

Koko koulun leiri koulu järjestettiin 15.-16.10.2010 KutiMutimaalla Laulasmaalla. Leiri oli täynnä jännittävää tekemistä peikkojen ja menninkäisten kanssa. Illan pimetessä tehtiin retki meren rantaan ja nautittiin nuotion lämmöstä. Ennen nukkumaan menoa päästiin vielä discoon.

Pikkujoulut 2010

Pikkujoulut kokosivat yhteen yli 40 joulun odottajaa - glögit ja piparit maistuivat ja joululaulut raikuivat. Vanhempainneuvosto oli järjestänyt koko perheen pikkujoulut, jonne joulumuori ja -pukki oli tullut kertomaan korvatunturin terveiset. Kiitos kaikille osallistujille!

Pääsiäiskirkko 18.4.2011.

Koko koulu ja kotiväki kokoontuivat yhdessä pääsiäiskirkkoon.

Itsenäisyyspäivän vastaanotto 2010

Suurlähettiläs Aleksi Härkönen ja ruova Taru Härkönen kutsuivat koulumme itsenäisyyspäivän vierailulle Tallinnan Suomen suurlähetystöön. Henkilökohtaisen kättelyn jälkeen kuulimme uuden lähettilään terveiset, koristelimme kuuseen puuttuvat suomenliput, oppilaat esittivät runoja ja lauluja viroksi, suomeksi ja englanniksi sekä annoimme lähettiläälle itsetehdyn kortin.