Menu

Urheilupäivä 2011

Urheilupäivää vietettiin Kadriorgin stadionilla. Aurinkoisella kentällä harjoiteltiin pituus- skä korkeushyppyä, juostiin kilpaa, harjoiteltiin aitajuoksua, heitettiin palloa ja työnnettiin kuulaa. Aktiivisen päivän päätteeksi osallistujille jaettiin diplomit.

Iloinen Piha-kampanja 2011

Tallinnan suomalaisen koulun vanhempainneuvoston ”Iloinen Piha”- varainhankintakampanjan tarkoituksena on kerätä varoja koulun välituntialueen parantamiseksi. Tavoitteena on kehittää parkkipaikkana toimineesta asfalttipihasta monipuolinen ja turvallinen välituntialue, jota kaikenikäiset koululaiset voisivat käyttää.

Kouluvuoden avajaiset 2011

Alexander Stubb keroi omista koulumuistoistaan: "arvatkaapas olinko kiltti vai villi?", perinteisesti ekaluokkalaiset saivat koko koulun edessä ensimmäiset omat aapiset ja Meidän koulu maailman paras on - laulu raikui vielä kotimatkallakin. Hieno alku!

Päivä eläintarhassa 2011

Koko koulu pääsi tutustumaan luonnon ihmeisiin...

Päivä Viron maaseudulla 2011

Ulkoilmamuseossa tutustuttiin Viron lähihistoriaan, kulttuuriin ja tapoihin. 0-2 luokat tutustui perinne leikkeihin ja toimiin, oppilaat 3. luokasta eteenpäin koki millaista koulu oli 100 vuotta sitten vanhassa kyläkoulussa.

Iloinen takapiha 2012

Huhtikuun loppupäivillä seurasimme koulun takapihalla tapahtuvia rakennustöitä. Vajaan viikon aikana entinen asfalttiinen parkkipaikka muuttui mukavaksi pelikentäksi. Kiitämme kaikkia tukijoita!

Koulun keilausturnaus ja disco 2012

Koulumme vanhempanneuvosto kokosi innokkaat ottaamaan mittaa toisistaan keilauturnauksessa 1.6. Kuulsaaliin. Ilta huipentui discoon, jossa koulun omat DJ:t vaihtoivat lempibiisit ja tanssi maistui. Palkintojen jaossa jokainen sai ansaitsemansa mitallin ja raikuvat aplodit. Kiitos kaikille osallistujille. Tänä vuonna meitä oli 45 - hienoa!

Kuvia Koulustamme

Koulumme muutti uusiin tiloihin syksyllä 2011. Nyt keväällä 2012 meillä näyttää tältä.

Iloinen Piha 2012

Iloinen Piha -projekti on yhteistyössä koulun, vanhenpainneuvoston, Lappsetin sekä useiden lahjoittajien kanssa saanut valmiiksi pihaprojektin ensimmäisen etapin: takapihan leikkivälineet. Pihaamme koristavat nyt liukumäki-kiipeilyteline, keinut, kiipeilypuut, kori- ja jalkapallokenttä sekä viheralueet. Lisäksi kaikilla pelialueilla on turvallinen uusi alusta. Nyt odotamme vain kukkien kasvua. Kaunis kiitos kaikille auttajille. Oppilaat ovat haltioissaan uudesta pihasta.

Kevätretki Rakvereen 2012

Huolimatta sateesta ja viiltävästä tuulesta Rakveren linnoituksessa oli mielenkiintoista ja mukavaa.

Pingisturnaus 2012

Tallinnan Suomalaisen koulun pingisturnaus pidettiin perjantaina, 1.06. Turnaukseen sai osallistua jokainen halukas. Turnaus pelattiin neljän hengen joukkueissa ja kaikki, ketkä halusivat, pääsivät pelaamaan. Päivä oli hauska. Kaikki, sekä pelaajat että yleisö olivat innoissaan ja nauttivat pelaamisesta tai katsomisesta. Voitto ei ollut tärkeää kenellekään ja päivä vietettiin ilon merkeissä. Lopuksi kaikki joukkueet saivat pienet palkinnot.

Hyväntekeväisyys-viestijuoksukilpailu 2012

Task osallistui hyväntekeväisyys viestijuoksukilpailuun 3.5.2012 Vapauden aukiolla. Kyseessä oli koko Viron laajuinen hyväntekeväisyystapahtuma, jonka tulot suunnataan Haapsalun terveyskeskuksen liikuntavammaisten lasten kuntoutukseen. www.teatejooks.ee

Talvirieha 2012

Perinteinen koulumme perheiden talvirieha järjestettiin upean aurinkoisena sunnuntaina. Vanhempainneuvoston Hanna oli leiponut pullat ja lämmittänyt mehut innokkaille lapsille ja vanhemmille:) Kiitos kaikille - vauhtia riitti!!

”Iloinen Piha”- varainhankintagaala 2011

Tallinnan suomalaisen koulun vanhempainneuvosto järjesti 17. marraskuuta ”Iloinen Piha”- varainhankintagaalan ravintola Gloriassa, Tallinnan vanhassakaupungissa. Tilaisuuden avaasi Suomen suurlähettiläs Aleksi Härkönen ja iltaa juonsi Viivi Pumpanen, Miss Suomi 2010 yhdessä Alar Ojastun kanssa. Illan aikana käytiin hyväntekeväisyyshuutokauppa.

Koulumme oppilaat Suomen suurlähetystössä 2011

Joulukuussa koulumme oppilaat olivat kutsuttu Suomen suurlähetystöön. Joulutervehdyksenä laulettiin pari laulua ja lahjoitettiin lähettiläspariskunnalle yhdessä askarreltu joulukortti. Myöhemmin oppilaat auttoivat lähetystön kuusen koristelussa.